სამოდელო და ინტეგრირებული გაკვეთილები

სამოდელო გაკვეთილი თემაზე: მრავალნიშნა რიცხვების შეკრება . შეკრების თვისებები
გაკვეთილის გეგმა

1
მასწავლებლის სახელი, გვარი
სოფიო ფოჩხიძე
2
საგანი
მათემატიკა
3
კლასი
V
4
გაკვეთილის თემა
მრავალნიშნა რიცხვების შეკრება . შეკრების თვისებები
5
სასწავლო მიზანი და შედეგები
გავიხსენოთ შეკრება და შეკრების კომპონენტები.
ვისწავლოთ მრავალნიშნა რიცხვების შეკრება.
განვიხილოთ შეკრების კერძო შემთხვევები.
ჩამოვაყალიბოთ და ასოების გამოყენებით ჩავწეროთ შეკრების გადანაცვლებადობის და ჯუფდებადობის თვისებები.
ვისწავლოთ შეკრების თვისებების გამოყენება გამოთვლებში.
6
აქტივობა და მეთოდები
აქტივობა 1. საშინაო დავალების შემოწმება. ( 10 ) წთ
სამი მოსწავლის დახმარებით შევამოწმებ თუ ვის აქვს დავალება და ვის არა აქვს. ამ მომენტისათვის  დავალების წაკითხვით შევამოწმებ დავალების  შესრულების ხარისხს. მივცემ მოსწავლეებს განმავითარებელ შეფასებას.  პარალელურად ორი მოსწავლე დაფასთან ამოხსნის რიცხვით გამოსახულებას, რომელსაც შევამოწმებ  დავალების შემოწმების შემდეგ.
აქტივობა 2. ინტერვიუ.  წინარე მასალის გახსენება. ( 3 წთ)
მოვახდენ გამოწვევას მრავალნიშნა რიცხვების შეკრებაზე საქართველოს ბიუჯეტის მაგალითზე და დავიწყებ ახალი გაკვეთილის ახსნას.
აქტივობა 3. ახალ მასალაზე გადასვლა.    (5 წთ)
შეკრების განმარტება და შეკრების კომპონენტების დასახელება.
სლაიდების გამოყენებით მოსწავლეებს ვაცნობ შეკრების კომპონენტებს. წარვუდგენ მაგალითს მრავალნიშნა რიცხვების შეკრებაზე.
მაგალითის განხილვა ; მრავალნიშნა რიცხვის  შეკრება
თანრიგობრივად ხდება. წინა აქტივობაში წარდგენილ მაგალითს ამოხსნიან.
აქტივობა 4. შეკრების კერძო შემთხვევა  0 + a =  და a + 0 =
სლაიდის გამოყენებით მოსწავლეებს გამოვიწვევ შეაფასონ ასეთი ჯამები და გააკეთონ დასკვნა. ( 2 წთ)
აქტივობა 5. ამოცანის განხილვა და შეკრების გადანაცვლებადობის თვისება.  ( როლური თამაში)  ( 5 წთ)
 სლაიდის გამოყენებით ბურთულების მაგალითზე მოსწავლეებს ვასწავლი გადანაცვლებადობის თვისებას.
მოცემულ მაგალითის გამოყენებით შეამოწმებენ ჯამებს და ჩამოაყალიბებენ შეკრების გადანაცვლებადობის თვისებას. განაზოგადებენ ასოების გამოყენებით.
აქტივობა 6. ამოცანის განხილვა და შეკრების ჯუფდებადობის თვისების განხილვა.   ( როლური თამაში  5 წთ )
სამი სლაიდის გამოყენებით ბურთულების მაგალითზე განვიხილავთ შეკრების სხვადასხვა შესაძლებლობებს სამი შესაკრების შემთხვევაში. შევარჩევთ უკეთესს ვარიანტს მოცემული სამი რიცხვის შესაკრებად და შევკრებთ იოლი გზით.
მოსწავლეები გააკეთებენ დასკვნებს.
აქტივობა 8. გაკვეთილის შეჯამება   კითხვა–პასუხით.   ( 3 წთ)
გაკვეთილის შეჯამება სლაიდის გამოყენებით მოხდება.
აქტივობა 9. მაგალითების ამოხსნა #1 გამოთვალეთ ჯამი:  ( 5 წთ)
2)   2 589 614 + 1 025 809
#2 შეასრულეთ შეკრება:
   3)   ( 420 651 + 5 184) +75082
აქტივობა 10. საშინაო დავალება #1 –ის ( 3,4,5,6) ;#2–ის( 3,4,56); # 3–ის( 2,4,5,6)
      
7
კლასის ორგანიზების ფორმა
ინდივიდუალური მუშაობა;  
როლური თამაში.
ინტერვიუ.
8
სასწავლო რესურსები
მათემატიკა XI . მოსწავლის წიგნი . მათემატიკაV კლასი. ავტორები: თ. ბექაური. ა. საგინაშვილი. რვეული,  ცარცი, დაფა. კომპიუტერი, პროექტორი.
9
საშინაო დავალება
საშინაო დავალება:  § 3. 1  გვ 62  გვ  63, სავარჯიშოები:   (2 წთ)
# 1,       #2,          #3,        #4,   დანარჩენი

10
შეფასება და შეჯამება.

განმავითარებელი შეფასება;  განმსაზღვრელი შეფასება;   ( 5 წთ)
მოსწავლეთა  შეფასების   რუბრიკები.

11
თვითშეფასება
მასწავლებლის მიერ გაკვეთილის შეფასება.
კოლეგების მიერ გაკვეთილის შეფასება.


მათ. V.1. მოსწავლეს შეუძლია ახალი რიცხვითი სახელების და პოზიციური სისტემის გამოყენება და ნატურალური რიცხვების კლასიფიკაცია.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·      კითხულობს მილიონზე დიდ რიცხვებს ახალი რიცხვითი სახელების გამოყენებით (მაგალითად, ტრილიონი და ა.შ.); განმარტავს ამ რიცხვით სახელებს;
·      პოულობს ახალი რიცხვითი სახელით მოცემული (მილიონზე) დიდი რიცხვის რიგს (მაგალითად, რამდენი ციფრისგან შედგება ათობით პოზიციურ სისტემაში ჩაწერილი ასეთი რიცხვი?);
მათ.V.8.  მოსწავლეს შეუძლია ფიგურებს შორის და ფიგურის ელემენტებს შორის მიმართებების დადგენა.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·      ახდენს სამკუთხედების კლასიფიკაციას მისი კუთხეების მიხედვით (ბლაგვკუთხა, მართკუთხა, მახვილკუთხა);
მათ. V.3.     მოსწავლეს შეუძლია ნატურალურ რიცხვებზე მოქმედებათა შესრულება

იყენებს მოქმედებათა თვისებებს გამოთვლების გასამარტივებლად,


საშინაო დავალების შეფასების რუბრიკა

#
შეფასების კომპონენტები
ქულა
შეფასების დონეები
2
აქვას საშინაო დავალების რვეული. ჩანიშნული საშინაო დავალება, მაგრამ არა აქვს შესრულებული
1-     2 ქულა
დაბალი
3
ნაწილობრივ აქვს შესრულებული დავალება:
ა) შეცდომით აქვს შესრულებული და არ აქტიურობს გამოკითხვის დროს.

ბ) მასწავლებლის შეკითხვაზე ზოგჯერ აქვს სწორი პასუხები.


3 ქულა




4 ქულა
საშუალოზე დაბალი
4
დავალება სრულად აქვს შესრულებული:
ა) ვერ გადმოსცემს შინაარსობრივად ან აქვს შესრულებული შეცდომებით.

ბ) ცდილობს იყოს აქტიური გამოკითხვის დროს, მაგრამ მისი პასუხები არ არის დამაკმაყოფილებელი.

5ქულა



6 ქულა

საშუალო
5
დავალება სრულად აქვს შესრულებული :
ა)აქტიურია გამოკითხვის დროს.

ბ)მისი პასუხები ზოგჯერ არის დამაკმაყოფილებელი.


7 ქულა


8 ქულა

საშუალოზე მაღალი
6
დავალება სანიმუშოდ აქვს მომზადებული:
 ა)იმუშავა დამოუკიდებლად,

 ბ)აქტიურია და დამაჯერებლად წარმოადგენს კლასის წინაშე.

9 ქულა

10 ქულა
მაღალი


გაკვეთილზე ჩართულობა შეფასების რუბრიკა
#
                შეფასების კომპონენტები
ქულა
შეფასების დონეები
1
იშვიათად მონაწილეობს გაკვეთილის მსვლელობაში;

ხანდახან ხელსაც უშლის გაკვეთილის მსვლელობას.
1–2
დაბალი
2
Ø  დამოუკიდებლად არ ერთვება გაკვეთილის მსვლელობაში;

Ø  იშვიათად იჩენს ინიციატივას;

Ø  მასწავლებლის თხოვნისა და დახმარების შედეგად ერთვება საგაკვეთილო პროცესში.
3–4
საშუალოზე
დაბალი
3
ცდილობს იყოს აქტიური, მაგრამ მისი აქტიურობა ქმნის პრბლემებს:

Ø  ბევრს საუბრობს

Ø  აწყვეტინებს სხვას

Ø  სვამს გაუაზრებელ შეკითხვებს

Ø  არ ელოდება არავის და ყვირის დასმულ შეკითხვაზე პასუხს, მიუხედავად იმისა სწორია თუ არა.
5–6
საშუალო
4
აქტიურად მონაწილეობს გაკვეთილის მსვლელობაში:

Ø  ამჟღავნებს წინასწარ მომზადებას

Ø  პატივს სცემს სხვის აზრს და შრომას

Ø  დამოუკიდებლად ერთვება დისკუსიაში და
ჯგუფურ მუშაობაში, თუმცა ვერ ამჟღავნებს მაქსიმალურ პროდუქტიულობას.
7–8
საშუალოზე მაღალი
5
მუდმივად  მზადა მონაწილეობა მიიღოს გაკვეთილის მსვლელობაში:

Ø  დამოუკიდებლად ერთვება მუშაობაში, დისკუსიასა  თუ პრობლემების გადაჭრაში.

Ø  გაცნობიერებული აქვს თავისი ადგილი და როლი კლასის მიერ რაიმეს შესწავლის ან კეთების დროს.

9–10
მაღალი

მოსწავლეთა შეფასების   რუბრიკა
გაკვეთილის თემა  ჩემთვის:
1. თითქმის გაუგებარია;
                                        2. ზოგი რამ გასაგებია, ზოგი კი გაუგებარია; 
     3. ყველაფერი კარგად გავიგე.




















გაკვეთილის გეგმა
                                                     

1.სახელი და ვარი

           სოფიო ფოჩხიძე

2. თემის სახელწოდება

მონაცემთა მოპოვება და თვალსაჩინოდ წარმოდგენა მათი შემდგომი დამუშავებისა და გამარტივების მიზნით. (შემაჯამებელი გაკვეთილი)
3. საგანი
მათემატიკა
4. კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა
IX კლასი
32 მოსწავლე

5. გაკვეთილის მიზნები

მიმართულება: მონაცემთა ანალიზი და სტატისტიკა
განუვითარდეს მონაცემთა მოპოვების ხერხის შერჩევის, მოპოვებული მონაცემების ცხრილებისა და დიაგრამების საშუალებით წარმოდგენის უნარი. ალტერნატიული მეთოდებიდან, ამოცანის ტიპის მიხედვით, ხელსაყრელი მეთოდების შერჩევის გამოცდილების მიღება. გაიზიაროს მონაცემთა თვალსაჩინოდ წარმოდგენის მნიშვნელობა, შეძლოს უკვე არსებული  დიაგრამების ანალიზი.

6. სწავლის შედეგები
მიმართულება: მონაცემთა ანალიზი და სტატისტიკა
 IX.11. მოსწავლეს შუძლია მონაცემების მოწესრიგება და
წარმოდგენა დასმული ამოცანის ამოსახსნელად ხელსაყრელი ფორმით.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·         აჯგუფებს რაოდენობრივ მონაცემებს ინტერვალთა კლასებში და აგებს შესაბამის ცხრილს/ჰისტოგრამას( მათ შორის , ტექნოლოგიების გამოყენებით);
·         არჩევს დაუჯგუფებელ რაოდენობრივ მონაცემთა წარმოდგენის შესაფერის გრაფიკულ ფორმას, ასაბუთებს არცევანს და ქმნის ცხრილს/დიაგრამას(ტექნოლოგიების გამოყენებით ან მის გარეშე);
·         ერთი გრაფიკული ფორმით წარმოდგენილ  მონაცემებს წარმოადგენს განსხვავებული გრაფიკული ფორმიტ და წარმოაჩენს თვითოეული ფორმის ხელსაყრელ და არახელსაყრელ მხარეებს.
მათ.IX.13. მოსწავლეს შუძლია მონაცემთა ანალიზი და დასკვნების ჩამოყალიბება.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·         ამოცანის კონტექსტის გათვალისწინებით ირჩევს შესაფერის შემაჯამებელ რიცხვით მახასიათებლებს, ასაბუთებს თავის არჩევანს , ითვლის და იყენებს მათ მონაცემთა ერთობლიობის დასახასიათებლად/შესადარებლად.




5. მიმდინარეობა
(აქტივობები და დრო)
გაკვეთლის საწყისი ფაზა:
აქტივობა. მასწავლებლის საუბარი, მოკლედ მიმოხილვა სტატისტიკის ,როგორ მეცნიერების დარგის და მისი მნიშვნელობის შესახებ.(სლაიდი 1.)
აქტივობა 2. კითხვების დასმა : როგორ შეიძლება მონაცემების მოპოვება?
რა თვალსაჩინო საშუალებებით შეიძლება მონაცემების წარმოდგენა? დაასახელეთ მონაცემთა რიცხვითი მახასიათებლები.
 დავასახელოთ მონაცემთა ცენტრალური ტენდენციის საზომები:  საშუალო, მოდა და მედიანა.


6. შეფასება
ინდივიდუალური, ჯგუფური, განმავითარებელიდა განმსაზღვრელი შეფასება( 5 წთ)
7. რესურსები
სახელმძღვანელო, დაფა, ცარცი, მარკერები, ფორმატი, სახაზავი, რვეული, კომპიუტერი, პროექტორი .


ინტეგრირებული გაკვეთილი
 თემა:  ჰომოთეტის განსაზღვრება

გაკვეთილის გეგმა

1
მასწავლებლის სახელი, გვარი
 სოფიო ფოჩხიძე , ეკა ქურასბედიანი
2
საგანი
მათემატიკა , ფიზიკა
3
კლასი
X კლასი
4
გაკვეთილის თემა
ჰომოთეტის განსაზღვრება
5
სასწავლო მიზანი და შედეგები
მოსწავლეები შეისწავლიან ჰომოთეტიის განსაზღვრებას. შეძლებენ   მოცემული ფიგურის ჰომოთეტიური ფიგურის აგებას , როცა :
1)k > 0,  2) 0 ˂ k ˂ 1,   3) k = 1  4) k =- 1  5) k ˂ 0.
ჩაწერენ ჰომოთეტიას მოცემული ცენტრით და კოეფიციენტით.
გაეცნობიან  ჰომოთეტიის გამოყენების მაგალითებს ზოგიერთ ხელსაწყოებში.
6
აქტივობა და მეთოდები
აქტივობა1. მისალმება და დასწრების აღრიცხვა ( 1წთ)
აქტივობა2. საშინაო დავალების შემოწმება. (10წთ)
I ჯგუფი. ამოცანა # 15.  (2წთ)
კითხვები : სამკუთხედების მსგავსების  რომელი ნიშნით არის მსგავსი სამკუთხედები?
რა დასკვნის გაკეთება შეიძლება ამ ამოცანიდან.
იქნება თუ არა   დასკვნა სამართლიანი ზოგადად ნებისმიერი სამკუთხედის შემთხვევაში?
II ჯგუფი. ამოცანა#18  (2წთ)
კითხვები: როგორი სამკუთხედები მიიღება ტრაპეციაში დიაგონალების გავლებით ტრაპეციის ფუძეებთან?
მსგავსების რომელი ნიშნით დაასაბუთებთ მათ მსგავსებას?
იქნება ზოგადად მსგავსი ეს სამკუთხედები ნებისმიერი ტრაპეციის შემთხვევაში?
III ჯგუფი. ამოცანა 21  (2წთ)
მსგავსების რომელი ნიშნით არის ეს სამკუთხედები მსგავსი?
IV ჯგუფი. ამოცანა#24  (2წთ)
რას გვასწავლის ეს ამოცანა?მსგავს სამკუთხედებში მარტო გვერდების შეფარდებებია k-ს ტოლი?
V ჯგუფი. ამოცანა # 25  (2წთ)
რას ისწავლეთ ამ ამოცანის ამოხსნის დროს? მსგავს სამკუთხედებში რისი ტოლია ფართობების შეფარდება?
დავიმახსოვროთ:
1)სამკუთხედში რომელიმე გვერდის პარალელური წრფე მისგან მის მსგავს სამკუთხედს ჩამოკვეთს.
2) ტრაპეციაში დიაგონალების გადაკვეთისას მიღებული სამკუთხედებიდან  ფუძეებთან მდებარე სამკუთხედები მსგავსია.
3) მსგავს სამკუთხედებში ყველა ხაზოვანი სიდიდეების შეფარდება k-ს ტოლია.
4) მსგავს სამკუთხედებში ფართობების შეფარდებები k 2 –ის ტოლია.
აქტივობა 4. ახალი მასალის ახსნა ,, ჰომოთეტია“. გამოწვევა ( სლაიდების ჩვენება). (2წთ)
განვაზოგადოდ სამკუთხედების მსგავსება: განვიხილოთ შემთხვევები როცა :
k>1,
 0˂k˂1,
k=1,
k=-1
 k ˂0 .
აქტივობა#5. Geogebra -ს პროგრამაში მოცემული წერტილის ჰომოთეტიური წერტილის  აგება და k –ს  შემთხვევების განხილვა.  დაკვირვება : ჰომოთეტიური წერტილების კოორდინატებზე k -ს მიხედვით; დაკვირვება ჰომოთეტიის ცენტრიდან ჰომოთეტიურ წერტილებამდე მანძილებზე k-ს მიხედვით.  (10 წთ )
აქტივობა 6. ფიზიკის მასწავლებელი : ხელსაწყოების მაგალითებზე ჰომოთეტიის გამოყენების აღწერა და მათი მუშაობა.(10 წთ)
აქტივობა7. ჯგუფური სამუშაო- ფიზიკის მასწავლებლის ნახაზებზე ჰომოთეტიის კოეფიციენტის დადგენა.პრეზენტაცია (3წთ)
აქტივობა #8. საშინაო დავალება #1,2,3,4,5,6,7, ( გვ. 213)  (1წთ)
აქტივობა #9. შეჯამება და შეფასება . (3წთ)

7
კლასის ორგანიზების ფორმა
ინდივიდუალური მუშაობა;  ჯგუფური მუშაობა
8
სასწავლო რესურსები
მათემატიკა X . მოსწავლის წიგნი . ავტორები:  გ. გოგიშვილი, თ. ვეფხვაძე. ლ. ქურჩიშვილი, ი. მებონია.
დაფა , ცარცი,  რვეული. კომპიუტერი. ვიდეო.
9
საშინაო დავალება
საშინაო დავალება     
10
შეფასება და შეჯამება.
განმავითარებელი შეფასება;
 შეფასება რუბრიკებით
განმსაზღვრელი შეფასება;
11
თვითშეფასება




გაკვეთილის მსვლელობა
აქტივობა1. მისალმება და დასწრების აღრიცხვა ( 1წთ)
აქტივობა2. საშინაო დავალების შემოწმება. (10წთ)
I ჯგუფი. ამოცანა # 15.  (2წთ)
კითხვები : სამკუთხედების მსგავსების  რომელი ნიშნით არის მსგავსი სამკუთხედები?
რა დასკვნის გაკეთება შეიძლება ამ ამოცანიდან.
იქნება თუ არა   დასკვნა სამართლიანი ზოგადად ნებისმიერი სამკუთხედის შემთხვევაში?
II ჯგუფი. ამოცანა#18  (2წთ)
კითხვები: როგორი სამკუთხედები მიიღება ტრაპეციაში დიაგონალების გავლებით ტრაპეციის ფუძეებთან?
მსგავსების რომელი ნიშნით დაასაბუთებთ მათ მსგავსებას?
იქნება ზოგადად მსგავსი ეს სამკუთხედები ნებისმიერი ტრაპეციის შემთხვევაში?
III ჯგუფი. ამოცანა 21  (2წთ)
მსგავსების რომელი ნიშნით არის ეს სამკუთხედები მსგავსი?
IV ჯგუფი. ამოცანა#24  (2წთ)
რას გვასწავლის ეს ამოცანა?მსგავს სამკუთხედებში მარტო გვერდების შეფარდებებია k-ს ტოლი?
V ჯგუფი. ამოცანა # 25  (2წთ)
რას ისწავლეთ ამ ამოცანის ამოხსნის დროს? მსგავს სამკუთხედებში რისი ტოლია ფართობების შეფარდება?
დავიმახსოვროთ:
1)სამკუთხედში რომელიმე გვერდის პარალელური წრფე მისგან მის მსგავს სამკუთხედს ჩამოკვეთს.
2) ტრაპეციაში დიაგონალების გადაკვეთისას მიღებული სამკუთხედებიდან  ფუძეებთან მდებარე სამკუთხედები მსგავსია.
3) მსგავს სამკუთხედებში ყველა ხაზოვანი სიდიდეების შეფარდება k-ს ტოლია.
4) მსგავს სამკუთხედებში ფართობების შეფარდებები k 2 –ის ტოლია.
აქტივობა 4. ახალი მასალის ახსნა ,, ჰომოთეტია“. გამოწვევა (2წთ)
განვაზოგადოდ სამკუთხედების მსგავსება: განვიხილოთ შემთხვევები როცა :
k>1,
 0˂k˂1,
k=1,
k=-1
 k ˂0 .
აქტივობა#5. Geogebra -ს პროგრამაში გაკეთებული აგების შემთხვევების განხილვა. ვიდეო (10 წთ )
აქტივობა 6. ფიზიკის მასწავლებელი (10 წთ)
აქტივობა7. ჯგუფური სამუშაო წინასწარ მიცემული დავალებების შესრულება. ( 5წთ)
პრეზენტაცია (3წთ)
აქტივობა #8. საშინაო დავალება #1,2,3,4,5,6,7, ( გვ. 213)  (1წთ)
აქტივობა #9. შეჯამება და შეფასება . (3წთ)







ინტეგრირებული გაკვეთილი
 თემა: პერიოდული პროცესები – ბუნების საერთო კანონზომიერებაა
გაკვეთილის გეგმა

1
მასწავლებლის სახელი, გვარი
სოფიო ფოჩხიძე
ევგენია გეთიაშვილი
2
საგანი
მათემატიკა. ქიმია
3
კლასი
X
4
გაკვეთილის თემა
პერიოდული პროცესები – ბუნების საერთო კანონზომიერებაა
5
სასწავლო მიზანი და შედეგები
საგნების მიხედვით
შეისწავლონ: ,,პერიოდული პროცესები მათემატიკაში და ქიმიაში და ზოგადად ბუნებაში”.
6
აქტივობა და მეთოდები
აქტივობა 1. მისალმება და დასწრების აღრიცხვა. ( 3 წთ )
მათემატიკა
აქტივობა 2. გამოწვევა  – პერიოდული პროცესების მიმოხილვა:
ა) ვარსკვლავთა ურთიერთგანლაგება,  ბ) წელიწადის ოთხი დრო, გ)მზისა და მთვარის დაბნელება,  დ) აკუსტიკაში დრეკადი ტალღების წარმოშობა და გავრცელება, ე) გულის რიტმული მოძრაობა, ვ) ბიოლოგიაში – მოცემული სახეობის ცხოველთა ოდენობის პერიოდულად ცვლილება. ზ) ქიმიაში,თ )ხელოვნებაში, ი)მუსიკაში, კ) ორნამენტებში ლ) მათემატიკაში.
გამოწვევა განხორციელდა Power point –ში შესრულებული პრეზენტაციის  ჩვენებით.   (5წთ)
აქტივობა 3. პერიოდული ფუნქციის განსაზღვრება მათემატიკაში.
უმცირესი დადებითი პერიოდის განსაზღვრება. პერიოდულობის
მაგალითების დასახელება : ნაშთიანი გაყოფის მაგალითები. რიცხვებზე კანონზომიერების მაგალითები.  ( 5 წთ ).
 აქტივობა 4.  ამოცანის  ამოხსნა:
ა)ფუნქციის დადებითი პერიოდია  T= 6.  f (2) = 3. იპოვეთ  f (68).
ბ) გრაფიკის მიხედვით იპოვეთ უმცირესი დადებითი  T პერიოდი ,  და  f (5) ?
აქტივობა 5. მსგავსი ამოცანების ამოხსნა ჯგუფებში და შედეგების პრეზენტაცია.  (5 წთ)
გაკვეთილს აგრძელებს ქიმიის მასწავლებელი.
აქტივობა 5. მასწავლებლის მინი ლექცია.  (2 წთ)
დ.ი. მენდელეევის სიტყვები– ელემენტების თვისებების და ატომური მასების დამოკიდებულებას მე ვეძახი პერიოდულობის კანონს, იმიტომ რომ აქ არსებული დამოკიდებულება წარმოადგენს –პერიოდულობის ფუნქციას.
აქტივობა 6. მოსწავლეები ჯგუფებში  მუშაობის შედეგად ისაუბრებენ:
1)   ელემენტების თვისებების პერიოდულ ცვლაზე.
2)   მათი ოქსიდების თვისებების პერიოდულ ცვლაზე;
3)   ამ ელემენტების ჰიდროქსიდების თვისებების პერიოდულ ცვლაზე.
4)   ამ ელემენტების ვალენტობის და ჟანგვის ხარისხების ცვლა პერიოდულად;
5)   აქროლადი წყალბადნაერთების თვისებების ცვლა პერიოდულად (ცხრილი #1);
6)   ატომბირთვების მუხტის ცვლა პერიოდულად (ცხრილი #2, ცხრილი #3).
7)   ატომების იონიზაციის ენერგიის ცვლა პერიოდულად.
8)   ატომებისა და იონის რადიუსის პერიოდულად ცვლა.
9)   ლღობისა და დუღილის  ტემპერატურის პერიოდული ცვლა.
თვითოეულ წარმოდგენილ პრეზენტაციას დაეთმობა  2 წთ, სულ 20წთ.
პრეზენტაციების შეფასება რუბრიკებით (3 წთ)


7
კლასის ორგანიზების ფორმა
ინდივიდუალური, ჯგუფური
8
სასწავლო რესურსები
მათემატიკის და ქიმიის სახელმძღვანელოები, ფორმატები, კალამი, დაფა, ცარცი. მარკერი. კომპიუტერი, პროექტორი. მენდელეევის პერიოდული სისტემა, სურათები ინტერნეტიდან სლაიდებისათვის.
9
საშინაო დავალება
საშინაო დავალების მიცემა.
10
შეფასება და შეჯამება.
გაკვეთილის შეჯამება მასწავლებლების მიერ.
გაკვეთილის შეფასება მოსწავლეების მიერ.
11
თვითშეფასება
თვითშეფასების რუბრიკა

ცხრილი #1

I  A
 II  A
 III  A
IV A
 V A
VI A
VII A
ელექტრონული ფორმულა
nS1
nS2
nS2 np1
nS 2np 2
nS 2np 3
nS 2np 4
nS 2np 5
სავალენტო ელექტრონთა რაოდენობა
1
2
3
4
5
6
7
ელემენტის ვალენტობა ოქსიდებში
I
II
III
IV
V
VI
VII
უმაღლესი ოქსიდის ფორმულა
E 2O
E O
E 2O 3
E O 2
E 2O 5
E O 3
E 2O 7
აქროლადი წყალბადნაერთის ფორმულა.



IV
EH 4
III
EH 3
II
EH 2
I
EH



                        ინტეგრირებული გაკვეთილი
გაკვეთილის გეგმა                    
                06.04. 2015წ
1
მასწავლებლის სახელი, გვარი
თამარ გელაშვილი,  სოფიო ფოჩხიძე
2
საგანი
ბუნებისმცოდნეობა, მათემატიკა, ისტ.
3
კლასი
VI
4
გაკვეთილის თემა
სიჩქარე
5
სასწავლო მიზანი და შედეგები
ბუნ.VI.3.მოსწავლეს  შეუძლია სხეულის მოძრაობის ტრაექტორიის დახასიათება, მის სიჩქარეზე  მსჯელობა.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·         აკვირდება საკუთარ მოძრაობას, აგროვებს მონაცემებს (ზომავს გავლილ მანძილს და დროის შუალედს), აანალიზებს მათ თანაფარდობას და ახასიათებს სიჩქარეს, როგორც ფიზიკურ სიდიდეს;
·         ატარებს მარტივ ცდებს და ზომავს სხვადასხვა სხეულის სიჩქარეს, შედეგებს წარმოადგენს სხვადასხვა გამომსახველობითი საშუალებით;
·         ადგენს სიჩქარის ერთეულ და მსჯელობს მის ირგვლივ არსებული სხეულებ (მაგ., ადამიანის, ცოცხალი ორგანიზმების,  ველოსიპედის, ავტომობილის) სავარაუდო
             სიჩქარეებზე, ადარებს მათ.

VI.5.       მოსწავლეს შეუძლია სიდიდეებს შორის დამოკიდებულების გამოსახვა, განვრცობა და აღწერა.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
•             მოცემული დამოკიდებულებისათვის (მათ შორის რეალურ ვითარებაში) თვისობრივად და რაოდენობრივად აღწერს თუ რა გავლენას ახდენს ერთი სიდიდის ცვლილება მასზე დამოკიდებულ მეორე სიდიდეზე და სხვა ატრიბუტებზე;
•             სიტყვიერად მოცემული წესის მიხედვით ან მოცემულ ასოით გამოსახულებაში სხვადასხვა რიცხვების ჩასმით ავსებს სიდიდეებს შორის დამოკიდებულების გამომსახველ ცხრილს;
•             განავრცობს სიდიდეებს შორის დამოკიდებულების გამომსახველ ცხრილს: ცვლადის მითითებული მნიშვნელობებისათვის პოულობს დამოკიდებული სიდიდის გამოტოვებულ მნიშვნელობებს.
6
აქტივობა და მეთოდები
ბუნება ( 20 წთ)
აქტივობა 1. საშინაო დავალების შემოწმება. $ 48. გავლილი მანძილი. გრაფიკის აგება,  სავ # 2, სავ #3( 10 ) წთ
აქტივობა 2.  წინარე მასალის გახსენება. იფიქრე კლასში დავ. #1 ( 3 წთ)
აქტივობა 3. გამოწვევა: ვიდეო გაკვეთილი ცოცხალი ორგანიზმების მოძრაობა( ვიდეო) (4წთ)
აქტივობა 4. ახალ მასალაზე გადასვლა.  გონებრივი იერიში  (3 წთ)
მათემატიკა  20 წთ
აქტივობა 5. ინტერვიუ მოძრაობის  მათემატიკური მოდელის აღწერა და შესაბამისი ფორმულების დაწერა : მანძილი, სიჩქარე, დრო. მათი საზომი ერთეულები.  #  2 სავარჯიშო ( 6 წთ)
აქტივობა 6: სავარჯიშოების ამოხსნა სლაიდების პრეზენტაცია. სიტუაციური ამოცანა,  #3; #4; #6.  ( 6 წთ)
აქტივობა 7 .  14  სლაიდის და 15 სლაიდის ამოცანის ამოხსნა (წყვილებში მუშაობა - 6 წთ)
აქტივობა  8 . საშინაო დავალება
ბუნება - გვ.149  $49–50 სიჩქარე.  გვ: 150 იფიქრე რუბრიკა.

მათემატიკა - შევადგინოთ 3 ამოცანა,
გავლილი მანძილის,
მოძრაობის სიჩქარის  და
მოძრაობის დროის გამოთვლაზე  ( 2 წთ)

აქტივობა 9. გაკვეთილის შეჯამება  და შეფასება. ( 5 წთ)

7
კლასის ორგანიზების ფორმა
ინდივიდუალური მუშაობა;  ინტერვიუ. გონებრივი იერიში. კითხვა პასუხი, პრეზენტაცია.

8
სასწავლო რესურსები
ბუნება 6  . მოსწავლის წიგნი . მაია ბლიაძე, რუსუდან ახვლედიანი, დავით კერესელიძე. რვეული,  ცარცი, დაფა. კომპიუტერი, პროექტორი. საპრეზენტაციო რესურსები. ვიდეო.
9
საშინაო დავალება
 ბუნება - გვ.149  $49–50 სიჩქარე.  გვ: 150 იფიქრე რუბრიკა.
მათემატიკა - შევადგინოთ 3 ამოცანა, გავლილი მანძილის, მოძრაობის სიჩქარის  და მოძრაობის დროის გამოთვლაზე

10
შეფასება და შეჯამება.

განმავითარებელი შეფასება;  განმსაზღვრელი შეფასება;   მოსწავლეთა  შეფასების   რუბრიკები.

11
თვითშეფასება
მასწავლებლის მიერ გაკვეთილის შეფასება.კოლეგების მიერ გაკვეთილის შეფასება.




საშინაო დავალების შეფასების რუბრიკა

#
შეფასების კომპონენტები
ქულა
შეფასების დონეები
2
აქვას საშინაო დავალების რვეული. ჩანიშნული საშინაო დავალება, მაგრამ არა აქვს შესრულებული
1-     2 ქულა
დაბალი
3
ნაწილობრივ აქვს შესრულებული დავალება:
ა) შეცდომით აქვს შესრულებული და არ აქტიურობს გამოკითხვის დროს.

ბ) მასწავლებლის შეკითხვაზე ზოგჯერ აქვს სწორი პასუხები.


3 ქულა




4 ქულა
საშუალოზე დაბალი
4
დავალება სრულად აქვს შესრულებული:
ა) ვერ გადმოსცემს შინაარსობრივად ან აქვს შესრულებული შეცდომებით.

ბ) ცდილობს იყოს აქტიური გამოკითხვის დროს, მაგრამ მისი პასუხები არ არის დამაკმაყოფილებელი.

5ქულა



6 ქულა

საშუალო
5
დავალება სრულად აქვს შესრულებული :
ა)აქტიურია გამოკითხვის დროს.

ბ)მისი პასუხები ზოგჯერ არის დამაკმაყოფილებელი.


7 ქულა


8 ქულა

საშუალოზე მაღალი
6
დავალება სანიმუშოდ აქვს მომზადებული:
 ა)იმუშავა დამოუკიდებლად,

 ბ)აქტიურია და დამაჯერებლად წარმოადგენს კლასის წინაშე.

9 ქულა

10 ქულა
მაღალი


გაკვეთილზე ჩართულობა შეფასების რუბრიკა
#
                შეფასების კომპონენტები
ქულა
შეფასების დონეები
1
იშვიათად მონაწილეობს გაკვეთილის მსვლელობაში;

ხანდახან ხელსაც უშლის გაკვეთილის მსვლელობას.
1–2
დაბალი
2
Ø  დამოუკიდებლად არ ერთვება გაკვეთილის მსვლელობაში;

Ø  იშვიათად იჩენს ინიციატივას;

Ø  მასწავლებლის თხოვნისა და დახმარების შედეგად ერთვება საგაკვეთილო პროცესში.
3–4
საშუალოზე
დაბალი
3
ცდილობს იყოს აქტიური, მაგრამ მისი აქტიურობა ქმნის პრბლემებს:

Ø  ბევრს საუბრობს

Ø  აწყვეტინებს სხვას

Ø  სვამს გაუაზრებელ შეკითხვებს

Ø  არ ელოდება არავის და ყვირის დასმულ შეკითხვაზე პასუხს, მიუხედავად იმისა სწორია თუ არა.
5–6
საშუალო
4
აქტიურად მონაწილეობს გაკვეთილის მსვლელობაში:

Ø  ამჟღავნებს წინასწარ მომზადებას

Ø  პატივს სცემს სხვის აზრს და შრომას

Ø  დამოუკიდებლად ერთვება დისკუსიაში და
ჯგუფურ მუშაობაში, თუმცა ვერ ამჟღავნებს მაქსიმალურ პროდუქტიულობას.
7–8
საშუალოზე მაღალი
5
მუდმივად  მზადა მონაწილეობა მიიღოს გაკვეთილის მსვლელობაში:

Ø  დამოუკიდებლად ერთვება მუშაობაში, დისკუსიასა  თუ პრობლემების გადაჭრაში.

Ø  გაცნობიერებული აქვს თავისი ადგილი და როლი კლასის მიერ რაიმეს შესწავლის ან კეთების დროს.

9–10
მაღალი




ინტეგრირებული გაკვეთილი თემაზე: სამყარო, ვარსკვლავები, თანავარსკვლავედები.  მზე და მზის სისტემა. პლანეტები. პერიოდულობა.
გაკვეთილის გეგმა

1.
გაკვეთილის თემა
სამყარო, ვარსკვლავები, თანავარსკვლავედები.  მზე და მზის სისტემა. პლანეტები.  პერიოდულობა.
2.
საგანი/საგნები
ბიოლოგია.  მათემატიკა.  ისტ-ი. 
3.
საფეხური
საბაზო  VI კლასი
4.
მასწავლებლის სახელი და გვარი
თამარ გელაშვილი.   სოფიკო ფოჩხიძე. მეგი ნებიერიძე,
5.
მოსწავლეთა რაოდენობა
22
6.
განსაკუთრებული მიდგომის/საჭიროიების მქონე მოსწავლეთა რაოდენობა
კლასში ირიცხება  განსაკუთრებული საჭიროების მქონე ერთი მოსწავლე. 
7.
გაკვეთილის მიზანი
·         მოსწავლე აგროვებს სამყაროს, ვარსკვლავების, თანავარსკვლავედების; მზე და მზის სისტემის; პლანეტების შესახებ, ქმნის საპრეზენტაციო მასალას.
·         მოსწავლეს განუვითარდეს კვლევა-ძიებითი უნარ-ჩვევები;
·         მოსწავლეს უყალიბდება კომპიუტერული ტექნოლოგიების გამოყენების უნარი.
·         მოსწავლეს უყალიბდება ჯგუფური მუშაობის წესები;
·         მოსწავლე მსჯელობს არგუმენტირებულად;
·         უყალიბდება დამოუკიდებელი და გუნდური აზროვნება;

8.
ესგ–ით გათვალისწინებული შედეგები და ინდიკატორები
ბუნ.  VI.6.მოსწავლეს შეუძლია კოსმოსური სხეულების მოძრაობისა და ზოგიერთი   ასტრონომიული მოვლენის აღწერა მზის სისტემაში.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·         იყენებს მოდელებს და აღწერს  მთვარის, დედამიწიდა სხვა პლანეტების მოძრაობას მზის სისტემაში;
·         ასახელებს და აღწერს კოსმოსურ სხეულებ(მაგ., ვარსკვლავი, პლანეტა, კომეტ, ასტეროიდი, მეტეორი, მეტეორიტი); მსჯელობს მათ შორის განსხვავებებზე;
·         ქმნის მოდელებს და აღწერს დედამიწის ბრუნვას წარმოსახვითი ღერძის  და მზის გარშემო;





                                 
9.
გაკვეთილის მიმდინარეობა.
A ფაზა.
აქტივობა 1
მინი ლექცია. (პედაგოგი)   5წთ.
B ფაზა
მოსწავლეები წარადგენენ ისტ–ის გამოყენებით მომზადებულ პრეზენტაციებს.
აქტივობა2.
პირველი ჯგუფი წარადგენს პრეზენტაციას PowerPoint-ის სლაიდის გამოყენებით თემაზე სამყარო, ვარსკვლავები, თანავარსკვლავედები .10წთ.
  აქტივობა 3.
მეორე ჯგუფი წარადგენს პრეზენტაციას PowerPoint-ის სლაიდის გამოყენებით თემაზე  მზე და მზის სისტემა. 
10 წთ.
აქტივობა 4.
მესამე ჯგუფი წარადგენს მათემატიკურ პრეზენტაციას  პერიოდული მოვლენების შესახებ. 10 წთ.
აქტივობა 5.
მეოთხე ჯგუფი წარადგენს პრეზენტაციას PowerPoint-ის სლაიდის გამოყენებით თემაზე გარე პლანეტები. 10წთ.  
აქტივობა 6.
მეხუთე ჯგუფი წარადგენს პრეზენტაციას PowerPoint-ის სლაიდის გამოყენებით თემაზე შიდა პლანეტები.
აქტივობა 7.
C ფაზა.
რეფლექსია
10.
მეთოდები
მინი–ლექცია.  პრეზენტაცია.  სლაიდ შოუ.    
11.
საკლასო მენეჯმენტი
მთელი კლასი. ჯგუფური .
13.
შეფასების სქემა
   დანართი N1.
                                                                                                                                        


შეფასების სქემა   დანართი N1
კრიტერიუმები.
ცუდად(1)
საშუალოდ(2)
კარგად(3)
ძალიან კარგად(4)
იცავენ ჯგუფური მუშაობის წესებს




ჯგუფის წევრები ერთად მუშაობენ დასახული მიზნის მისაღწევად.




ჯგუფის წევრები თანაბრად ინაწილებენ ფუნქციებს.




უსმენენ ერთმანეთს და იზიარებენ ერთმანეთის მოსაზრებებს.




ჯგუფის წევრები ისმენენ მასწავლებლის ინსტრუქციებს და თავს ართმევენ მოცემულ დავალებებს.




ჯგუფი ამზადებს პრეზენტაციას, წარმოადგენენ მთავარ საკითხს/აზრს.




პრეზენტაციისას იცავენ დროის ლიმიტს.
























                     


                     

No comments:

Post a Comment